photo

Studené nohy

Jsou nepříjemné, jsou časté, ikdyž se s nimi dá žít. Ale rozhodně nás nezahřejí. Nohy jsou naše základna, nesou nás životem a často je pokládáme za samozřejmost, které není třeba věnovat péči.  Jsou to naše kořeny. A od toho se vše odvíjí. Zapusťme kořeny a otevřeme srdce – to je dávná moudrost. Nohy totiž umožňují onen základní kontakt, který pak rozvíjíme v krajině srdce.

Kde ale vázne ten tok krve a tepla (teplo je energie)? Nohy spadají do oblasti 1. čakry, oblasti základního postoje ke všemu pozemskému v životě. Jak si stojíme na zemi? Jak uspokojujeme naše základní životní potřeby? Jaké jsou naše vztahy? Jaký je náš domov, jak funguje naše rodina? Máme dostatečně uvolněné a vřelé vztahy? Kdo vlastně nás (nejen fyzicky) zahřívá? Nakolik jsme otevřeni životodárné zemské energii a nakolik si tento přísun chceme vynahradit rozumem?

Svaly se stahují ve stresu a psychickou nepohodou. Pokud se tak děje bez dalšího uvolňování, často se pak tento stres (stažení) ukládá v solar plexus i v pánevním dně. Horní část těla je tak stažená, zvyšuje se energie plic a zatímco máme horkou hlavu, tak máme studené nohy. Zablokovaná energie nemůže jít dolů. Opačným kanálem to funguje podobně, příjem ze země je omezen – kam by šel, když počínaje pánví je vše „stažené“?

Podle čínské medicíny hlavním tepelným hospodářem jsou ledviny. Nejjinovější orgán, vodní element, nejcitlivější orgán na emoce strachu a úzkosti. Co nám brání se opravdu postavit na naše nohy, opravdu vnímat naši pozemskou realitu? A zároveň víme, jak velmi často žijeme na úkor našich ledviny, ve kterých jsou uloženy emoce vztahů.

Jang ledvin pohybuje energií a prohřívá tělo. Když je jeho funkce nedostatečná, slábne také jang sleziny (trávení). Chladná voda ledvin schlazuje také oheň srdce a narušuje se tak rovnováha mezi vodou a ohněm v těle. Ledviny jsou zásobárnou také prenatální energie našich rodičů. To je jeden z důvodů, proč vztahy a domov hrají takovou roli. Ledviny a srdce se tak ovlivňují i ve skoro symbolické rovině.  V srdci je krev doplňována esencí, která je uchovávána v ledvinách. Ale pokud je srdce silné, dokáže zajistit výživu také periferiím (otevírání srdce navazuje na zakořenění). Samozřejmě i další orgány se podílí na tomto koloběhu, hybnosti a dynamice.

Od toho se odvíjí i pomoc. Posilování ledvin – život podle rytmů. V zimě odpočinek, v létě pohyb. Tedy přiměřená hybnost pro rozproudění energie v těle. Strava pro posílení středu a krve (např.  výživa pro posílení sleziny). Moxování, zejména dráhy ledvin na chodidle a podbřišku (od pupíku ke sponě stydké). Aromaterapie – svou funkci splní esenciální oleje v nízkém ředění, kdy si vybereme typ, který nám sedí a jeho použití neměníme, nýbrž trpělivě čekáme na výsledek. Konečně trpělivost a pomalé kroky nás spolehlivě dovedou k cíli a dodají potřebný element země více než spěch. Nikoliv – „pomalu a vědomě kráčím“ . Cedr (tonikum energie a posiluje ledviny), Cypřiš (harmonizuje krevní oběh),  Zázvor (posiluje orgány, tonizuje sílu – jang v těle), Rozmarýna (podporuje cirkulaci krve a čchi), Geranium (posiluje jin). Často podceňován bývá i dech – v tomto případě prodýchávání končetin, což má při pravidelnosti poměrně silný spirituální účinek (očista). Každodenní pomocí je pak kartáčování, masírování, chození naboso, cévní gymnastika, různé cvičení s chodidly a především techniky kořenů – uzemňování. Velmi neocenitelné a stále k dispozici! Kdykoliv si vzpomeneme, uzemněme se. Zem nám za náš kontakt brzy poděkuje. Neboť – žádná naše snaha není ztracena…

 

Zdroje: Listy aromaterapie a fytoterapie ročník 2005. Aromaterapie od A do Z od P. Davisové.